auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
607<br />
SAM FRANCIS<br />
f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994<br />
Komposition, 1979. Sign. Sam Francis,<br />
4/20. Udgivers blindstempel. Litografi i farver<br />
på Rives BKF papir. Trykt hos George<br />
Page (the Litho Shop). Udgivet af the Litho<br />
Shop. 74,9 x 106. U.r.<br />
Litteratur: Lembark: L. 237. SF. 255.<br />
DKK 20.000-25.000 / € 2.700-3.400<br />
608<br />
SAM FRANCIS<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
607<br />
Komposition fra Michel Waldbergs; "Poèmes<br />
dans le ciel", 1986. Sign. Sam Francis,<br />
XLV/L. Litografi i farver på Rives BFK papir.<br />
Trykt hos Desjobert. Udgivet af Philosophie<br />
des Artes; Francis Delille.<br />
67,3 x 88,9. U.r.<br />
Litteratur: Lembark: L. 272. SF. 316.<br />
DKK 15.000 / € 2.000<br />
608<br />
259