22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

607<br />

SAM FRANCIS<br />

f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994<br />

Komposition, 1979. Sign. Sam Francis,<br />

4/20. Udgivers blindstempel. Litografi i farver<br />

på Rives BKF papir. Trykt hos George<br />

Page (the Litho Shop). Udgivet af the Litho<br />

Shop. 74,9 x 106. U.r.<br />

Litteratur: Lembark: L. 237. SF. 255.<br />

DKK 20.000-25.000 / € 2.700-3.400<br />

608<br />

SAM FRANCIS<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

607<br />

Komposition fra Michel Waldbergs; "Poèmes<br />

dans le ciel", 1986. Sign. Sam Francis,<br />

XLV/L. Litografi i farver på Rives BFK papir.<br />

Trykt hos Desjobert. Udgivet af Philosophie<br />

des Artes; Francis Delille.<br />

67,3 x 88,9. U.r.<br />

Litteratur: Lembark: L. 272. SF. 316.<br />

DKK 15.000 / € 2.000<br />

608<br />

259