auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
KLASSISK MODERNISME<br />
CD 462<br />
ANDRÉ LHOTE<br />
f. Bordeaux 1885, d. Paris 1962<br />
Landskab med huse. Sign. A. Lhote. Olie på plade.<br />
26 x 34. DKK 20.000-30.000 / € 2.700-4.000<br />
CD 463<br />
GERHARD HENNING<br />
f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967<br />
"Staaende pige, der støtter sig mod en træstamme",<br />
1928. Sign. G. Henning, 1928, No IV. Figur af mørkpatineret<br />
bronze. H. 58 inkl. lille sokkel af træ.<br />
Litteratur: Peter Hertz: " Billedhuggeren Gerhard Henning",<br />
1931, en version af ler gengivet helsides s. 189,<br />
omtalt s. 192.<br />
DKK 50.000 / € 6.700<br />
192<br />
462<br />
463<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong>