auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
KLASSISK MODERNISME<br />
549<br />
550<br />
HARALD GIERSING<br />
f. København 1881, d. sst. 1927, tilskrevet<br />
Opstilling med porcelæn og orientalsk figur.<br />
Usign. Sandsynligvis malet omkring<br />
1907-08. Olie på lærred. 42 x 50.<br />
DKK 12.000-15.000 / € 1.600-2.000<br />
551<br />
549 CD<br />
ARTURO CIACELLI<br />
f. Arnara 1883, d. 1966<br />
"Bateaux d'été". Sign. A. Ciacelli, Torekow<br />
1911. Pastel på kraftigt pap. 57 x 70.<br />
DKK 8.000 / € 1.100<br />
551 CD<br />
ERNST ZEUTHEN<br />
f. Skåne 1880, d. 1938<br />
Blå marine. Sign. Ernst Zeuthen 34. Olie<br />
på lærred. 51 x 64.<br />
Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens<br />
samling, Århus. DKK 5.000 / € 670<br />
234 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
550