22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

KLASSISK MODERNISME<br />

549<br />

550<br />

HARALD GIERSING<br />

f. København 1881, d. sst. 1927, tilskrevet<br />

Opstilling med porcelæn og orientalsk figur.<br />

Usign. Sandsynligvis malet omkring<br />

1907-08. Olie på lærred. 42 x 50.<br />

DKK 12.000-15.000 / € 1.600-2.000<br />

551<br />

549 CD<br />

ARTURO CIACELLI<br />

f. Arnara 1883, d. 1966<br />

"Bateaux d'été". Sign. A. Ciacelli, Torekow<br />

1911. Pastel på kraftigt pap. 57 x 70.<br />

DKK 8.000 / € 1.100<br />

551 CD<br />

ERNST ZEUTHEN<br />

f. Skåne 1880, d. 1938<br />

Blå marine. Sign. Ernst Zeuthen 34. Olie<br />

på lærred. 51 x 64.<br />

Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens<br />

samling, Århus. DKK 5.000 / € 670<br />

234 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

550