22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

591 CD<br />

PIERRE ALECHINSKY<br />

OG CARL-HENNING<br />

PEDERSEN<br />

Figurkomposition. Sign. Alechinsky og<br />

Carl-Henning Pedersen 1993, 28/90.<br />

Akvatinte i farver. Bladstørrelse 95 x 68.<br />

U.r. DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />

592 CD<br />

ASGER JORN<br />

f. Vejrum 1914, d. Århus 1973<br />

"Barberie au clair de lune" (fra “Silkeborg-suiten").<br />

Sign. Asger Jorn 53-70.<br />

med dedikation. Litografi i farver. Lysmål<br />

55 x 64.<br />

I 1953 indledte Asger Jorn og litograf I.<br />

Chr. Sørensen et samarbejde der senere<br />

skulle resultere i en serie af litografier med<br />

titlen "Silkeborg-suiten". Grundet uenigheder<br />

genoptog de først samarbejdet i<br />

1970 og færdiggjorde samme suite. Undervejs<br />

blev dette prøvetryk i 2 eksemplarer<br />

til, det ene beholdt Asger Jorn, det andet I.<br />

Chr. Sørensen.<br />

Litteratur: Van de Loo nr. 115.<br />

DKK 10.000-12.000 / € 1.300-1.600<br />

593<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

593 CD<br />

HENRY HEERUP<br />

592<br />

f. København 1907, d. sst. 1993<br />

"Elefant", "Radiobarnet" og "Skiløber", 1930. Alle sign. Heerup.<br />

Kun udført i ca. 10 sign. ekspl. Heerups tre første grafiske arbejder.<br />

Meget sjældne. Træsnit. Bladstørrelse 21,5 x 32, 32,5 x 40 og<br />

16 x 25. Alle U.r.. Monteret på karton med passepartout. (3)<br />

Litteratur: Moestrup nr. 1, 2 og 3. DKK 10.000 / € 1.300<br />

593<br />

253