auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
591 CD<br />
PIERRE ALECHINSKY<br />
OG CARL-HENNING<br />
PEDERSEN<br />
Figurkomposition. Sign. Alechinsky og<br />
Carl-Henning Pedersen 1993, 28/90.<br />
Akvatinte i farver. Bladstørrelse 95 x 68.<br />
U.r. DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />
592 CD<br />
ASGER JORN<br />
f. Vejrum 1914, d. Århus 1973<br />
"Barberie au clair de lune" (fra “Silkeborg-suiten").<br />
Sign. Asger Jorn 53-70.<br />
med dedikation. Litografi i farver. Lysmål<br />
55 x 64.<br />
I 1953 indledte Asger Jorn og litograf I.<br />
Chr. Sørensen et samarbejde der senere<br />
skulle resultere i en serie af litografier med<br />
titlen "Silkeborg-suiten". Grundet uenigheder<br />
genoptog de først samarbejdet i<br />
1970 og færdiggjorde samme suite. Undervejs<br />
blev dette prøvetryk i 2 eksemplarer<br />
til, det ene beholdt Asger Jorn, det andet I.<br />
Chr. Sørensen.<br />
Litteratur: Van de Loo nr. 115.<br />
DKK 10.000-12.000 / € 1.300-1.600<br />
593<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
593 CD<br />
HENRY HEERUP<br />
592<br />
f. København 1907, d. sst. 1993<br />
"Elefant", "Radiobarnet" og "Skiløber", 1930. Alle sign. Heerup.<br />
Kun udført i ca. 10 sign. ekspl. Heerups tre første grafiske arbejder.<br />
Meget sjældne. Træsnit. Bladstørrelse 21,5 x 32, 32,5 x 40 og<br />
16 x 25. Alle U.r.. Monteret på karton med passepartout. (3)<br />
Litteratur: Moestrup nr. 1, 2 og 3. DKK 10.000 / € 1.300<br />
593<br />
253