22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

609 CD<br />

PABLO PICASSO<br />

f. Malaga 1881, d. Mougins 1973<br />

"L'Atelier De Cannes", 7. april 1956. Tryksign. Litografi<br />

i farver. Bladstørrelse 44,5 x 32. U.r.<br />

Litteratur: Bloch nr. 794. DKK 15.000-20.000<br />

€ 2.000-2.700<br />

610 CD<br />

MARC CHAGALL<br />

f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985<br />

"Les Coquelicots", 1949. Sign. Litografi i farver.<br />

Prøvetryk, udført i få ekspl. Lysmål 61 x 44.<br />

Litteratur: Jvf. Sorlier nr. CS 2. DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

611 CD<br />

MARC CHAGALL<br />

"Vence", 1954. Tryksign. Litografi i farver. Bladstørrelse<br />

100 x 64. Oplag 500 ekspl. Udgivet af Mourlot.<br />

U.r.<br />

Litteratur: Crown s. 26. DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

612 CD<br />

MARC CHAGALL<br />

"The Angel". 1956. Tryksign. Litografi i farver. Bladstørrelse<br />

125 x 90. Oplag 700 ekspl. U.r.<br />

Litteratur: Crown s. 30. DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

613 CD<br />

PABLO PICASSO<br />

"Exposition de Vallauris" 1955. Tryksign. Linoleumssnit.<br />

Bladstørrelse 85 x 65. U.r.<br />

Litteratur: Bloch nr. 1267. DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

614 CD<br />

HENRI MATISSE<br />

f. Cateau-Cambrésis 1869, d. Nice 1954<br />

"Nice travail et joie". Sign. H. Matisse, 297/300.<br />

Litografisk plakat i farver. Trykt hos Mourlot, Paris.<br />

Lysmål 97 x 59.<br />

Litteratur: Mourlot nr. 40. DKK 25.000-30.000<br />

€ 3.400-4.000<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

613<br />

614<br />

261