auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
609 CD<br />
PABLO PICASSO<br />
f. Malaga 1881, d. Mougins 1973<br />
"L'Atelier De Cannes", 7. april 1956. Tryksign. Litografi<br />
i farver. Bladstørrelse 44,5 x 32. U.r.<br />
Litteratur: Bloch nr. 794. DKK 15.000-20.000<br />
€ 2.000-2.700<br />
610 CD<br />
MARC CHAGALL<br />
f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985<br />
"Les Coquelicots", 1949. Sign. Litografi i farver.<br />
Prøvetryk, udført i få ekspl. Lysmål 61 x 44.<br />
Litteratur: Jvf. Sorlier nr. CS 2. DKK 12.000-15.000<br />
€ 1.600-2.000<br />
611 CD<br />
MARC CHAGALL<br />
"Vence", 1954. Tryksign. Litografi i farver. Bladstørrelse<br />
100 x 64. Oplag 500 ekspl. Udgivet af Mourlot.<br />
U.r.<br />
Litteratur: Crown s. 26. DKK 8.000-10.000<br />
€ 1.100-1.300<br />
612 CD<br />
MARC CHAGALL<br />
"The Angel". 1956. Tryksign. Litografi i farver. Bladstørrelse<br />
125 x 90. Oplag 700 ekspl. U.r.<br />
Litteratur: Crown s. 30. DKK 8.000-10.000<br />
€ 1.100-1.300<br />
613 CD<br />
PABLO PICASSO<br />
"Exposition de Vallauris" 1955. Tryksign. Linoleumssnit.<br />
Bladstørrelse 85 x 65. U.r.<br />
Litteratur: Bloch nr. 1267. DKK 12.000-15.000<br />
€ 1.600-2.000<br />
614 CD<br />
HENRI MATISSE<br />
f. Cateau-Cambrésis 1869, d. Nice 1954<br />
"Nice travail et joie". Sign. H. Matisse, 297/300.<br />
Litografisk plakat i farver. Trykt hos Mourlot, Paris.<br />
Lysmål 97 x 59.<br />
Litteratur: Mourlot nr. 40. DKK 25.000-30.000<br />
€ 3.400-4.000<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
613<br />
614<br />
261