22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

GRAFIK<br />

588<br />

589<br />

588 CD<br />

KAREL APPEL<br />

f. Amsterdam 1921, d. 2006<br />

Figurkomposition. Sign. Appel 70, EA.<br />

Litografi i farver. Bladstørrelse 70 x 105.<br />

DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />

589 CD<br />

ASGER JORN<br />

f. Vejrum 1914, d. Århus 1973<br />

"Hautes Pyrénées". Sign. Jorn 69, 20/75.<br />

Litografi i farver. Lysmål 54 x 74.<br />

Litteratur: Van de Loo nr. 350.<br />

DKK 10.000 / € 1.300<br />

590 CD<br />

PIERRE ALECHINSKY<br />

OG CARL-HENNING<br />

PEDERSEN<br />

Figurkomposition. Sign. Alechinsky og<br />

Carl-Henning Pedersen 1993, 31/90.<br />

Akvatinte i farver. Bladstørrelse 95 x 68.<br />

U.r. DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />

590 591<br />

252 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong>