auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
GRAFIK<br />
588<br />
589<br />
588 CD<br />
KAREL APPEL<br />
f. Amsterdam 1921, d. 2006<br />
Figurkomposition. Sign. Appel 70, EA.<br />
Litografi i farver. Bladstørrelse 70 x 105.<br />
DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />
589 CD<br />
ASGER JORN<br />
f. Vejrum 1914, d. Århus 1973<br />
"Hautes Pyrénées". Sign. Jorn 69, 20/75.<br />
Litografi i farver. Lysmål 54 x 74.<br />
Litteratur: Van de Loo nr. 350.<br />
DKK 10.000 / € 1.300<br />
590 CD<br />
PIERRE ALECHINSKY<br />
OG CARL-HENNING<br />
PEDERSEN<br />
Figurkomposition. Sign. Alechinsky og<br />
Carl-Henning Pedersen 1993, 31/90.<br />
Akvatinte i farver. Bladstørrelse 95 x 68.<br />
U.r. DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />
590 591<br />
252 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong>