22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

KLASSISK MODERNISME<br />

543<br />

545<br />

543 CD<br />

EJNAR NIELSEN<br />

f. København 1872, d. Hellerup 1956<br />

"En blomsterkrans". Sign. Ejnar Nielsen. Gjern 1915.<br />

Olie på lærred. 80 x 68 cm.<br />

Udstillet: "Ejnar Nielsens arbejder fra 1894-1926",<br />

Charlottenborg, 16. januar - 9. februar 1927, kat. nr. 43.<br />

Proveniens: Grosserer P.T. Nielsen.<br />

DKK 15.000 / € 2.000<br />

544 CD<br />

KRÆSTEN IVERSEN<br />

f. Holsted 1886, d. København 1955<br />

Opstilling med frugt og tulipaner. Sign. KI. Olie på<br />

lærred. 101 x 82.<br />

Mærkat fra Det Danske Kunststævne.<br />

DKK 12.000-15.000 / € 1.600-2.000<br />

545 CD<br />

EUGÈNE DE SALA<br />

f. Randers 1899, d. København 1987<br />

Opstilling med kande, flaske og skål. Sign. de Sala.<br />

Olie på træ. 122 x 93.<br />

. DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />

232 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

544