auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
KLASSISK MODERNISME<br />
543<br />
545<br />
543 CD<br />
EJNAR NIELSEN<br />
f. København 1872, d. Hellerup 1956<br />
"En blomsterkrans". Sign. Ejnar Nielsen. Gjern 1915.<br />
Olie på lærred. 80 x 68 cm.<br />
Udstillet: "Ejnar Nielsens arbejder fra 1894-1926",<br />
Charlottenborg, 16. januar - 9. februar 1927, kat. nr. 43.<br />
Proveniens: Grosserer P.T. Nielsen.<br />
DKK 15.000 / € 2.000<br />
544 CD<br />
KRÆSTEN IVERSEN<br />
f. Holsted 1886, d. København 1955<br />
Opstilling med frugt og tulipaner. Sign. KI. Olie på<br />
lærred. 101 x 82.<br />
Mærkat fra Det Danske Kunststævne.<br />
DKK 12.000-15.000 / € 1.600-2.000<br />
545 CD<br />
EUGÈNE DE SALA<br />
f. Randers 1899, d. København 1987<br />
Opstilling med kande, flaske og skål. Sign. de Sala.<br />
Olie på træ. 122 x 93.<br />
. DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />
232 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
544