22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

KLASSISK MODERNISME<br />

CD 465<br />

LAURITZ HARTZ<br />

f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S. 1987<br />

194<br />

466<br />

465<br />

“Sommerhuse ved Nykøbing”. Sign. L.H. Olie på lærred. 43 x 66.<br />

Udstillet: " Lauritz Hartz"<br />

, Kunstforeningen Gl. Strand, København, 1943, kat. nr. 59.<br />

DKK 20.000-25.000 / € 2.700-3.400<br />

CD 466<br />

POUL EKELUND<br />

f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976<br />

"Grønt landskab". Sign. Ekelund. Olie på lærred. 60 x 92.<br />

DKK 15.000-18.000 / € 2.000-2.400<br />

CD 467<br />

SIGURD SWANE<br />

f. København 1879, d. Plejerup 1973<br />

Høstlandskab, Odsherred. Sign. S. Sw. Olie på lærred. 60 x 68.<br />

DKK 15.000-20.000 / € 2.000-2.700<br />

467<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong>