auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
KLASSISK MODERNISME<br />
CD 465<br />
LAURITZ HARTZ<br />
f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S. 1987<br />
194<br />
466<br />
465<br />
“Sommerhuse ved Nykøbing”. Sign. L.H. Olie på lærred. 43 x 66.<br />
Udstillet: " Lauritz Hartz"<br />
, Kunstforeningen Gl. Strand, København, 1943, kat. nr. 59.<br />
DKK 20.000-25.000 / € 2.700-3.400<br />
CD 466<br />
POUL EKELUND<br />
f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976<br />
"Grønt landskab". Sign. Ekelund. Olie på lærred. 60 x 92.<br />
DKK 15.000-18.000 / € 2.000-2.400<br />
CD 467<br />
SIGURD SWANE<br />
f. København 1879, d. Plejerup 1973<br />
Høstlandskab, Odsherred. Sign. S. Sw. Olie på lærred. 60 x 68.<br />
DKK 15.000-20.000 / € 2.000-2.700<br />
467<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong>