22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

GRAFIK<br />

623<br />

623<br />

624<br />

623 CD<br />

IVOR ABRAHAMS<br />

f. Lancashire, England 1935<br />

"The Edgar Allan Poe Portfolio", 1976. 20 litografier i farver.<br />

Alle sign. Ivor Abrahams 76, 96/100. Udgivet af Advance<br />

Graphics London SE1. Bladstørrelse 49 x 36. To indrammet.<br />

Litteratur: Galerie Nordenhake: "Ivor Abrahams: Sculptures<br />

and prints", 1976. DKK 25.000 / € 3.400<br />

624 CD<br />

OLAFUR ELIASSON<br />

f. København 1967<br />

Komposition. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson, 40/90.<br />

Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 56.<br />

DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />

266 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong>