auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
468 CD<br />
WILLIAM SCHARFF<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
468<br />
f. København 1886, d. sst. 1959<br />
Granskov. Sign. William Scharff 1945. Olie på lærred. 173 x 283.<br />
Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejer.<br />
På bagsiden etiket bl.a. med teksten "Indkøbt i 1940'erne af kunstneren,<br />
Professor William Scharff". DKK 25.000-30.000 / € 3.400-4.000<br />
469 CD<br />
JENS SØNDERGAARD<br />
f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957<br />
Landskab med gårde. Sign. Jens Søndergaard.<br />
Olie på lærred. 60 x 70.<br />
DKK 18.000 / € 2.400<br />
469<br />
195