22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

468 CD<br />

WILLIAM SCHARFF<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

468<br />

f. København 1886, d. sst. 1959<br />

Granskov. Sign. William Scharff 1945. Olie på lærred. 173 x 283.<br />

Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejer.<br />

På bagsiden etiket bl.a. med teksten "Indkøbt i 1940'erne af kunstneren,<br />

Professor William Scharff". DKK 25.000-30.000 / € 3.400-4.000<br />

469 CD<br />

JENS SØNDERGAARD<br />

f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957<br />

Landskab med gårde. Sign. Jens Søndergaard.<br />

Olie på lærred. 60 x 70.<br />

DKK 18.000 / € 2.400<br />

469<br />

195