22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

581<br />

SHIRIN NESHAT<br />

f. Qazvin 1957<br />

"I am its secret", 1993. Fra serien "Women<br />

of Allah". Sign. på bagsiden Shirin<br />

Neshat. Fujicolor Crystal Archive Print.<br />

Bladstørrelse 49,5 x 33,5. U.r.<br />

Litteratur: "Shirin Neshat", Henie Onstad<br />

Kunstsenter, Høvikodden, Norge, gengivet<br />

s. 10 samt variant på omslaget.<br />

Litteratur: Susan Edelstein, ed.: "Shirin<br />

Neshat: Woman of Allah, 25. april - 7. juni<br />

1997, Artspeak Gallery, gengivet s. 17<br />

samt på titelside.<br />

DKK 30.000-40.000 / € 4.000-5.400<br />

582<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

581<br />

582 CD<br />

EDUARDO CHILLIDA<br />

f. Saint-Sébastien 1924<br />

Komposition. Sign. Chillida, 16/50. Akvatinte radering.<br />

Bladstørrelse 53 x 38.<br />

Proveniens: Hanne Wilhelm Hansen.<br />

DKK 5.000 / € 670<br />

249