auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
581<br />
SHIRIN NESHAT<br />
f. Qazvin 1957<br />
"I am its secret", 1993. Fra serien "Women<br />
of Allah". Sign. på bagsiden Shirin<br />
Neshat. Fujicolor Crystal Archive Print.<br />
Bladstørrelse 49,5 x 33,5. U.r.<br />
Litteratur: "Shirin Neshat", Henie Onstad<br />
Kunstsenter, Høvikodden, Norge, gengivet<br />
s. 10 samt variant på omslaget.<br />
Litteratur: Susan Edelstein, ed.: "Shirin<br />
Neshat: Woman of Allah, 25. april - 7. juni<br />
1997, Artspeak Gallery, gengivet s. 17<br />
samt på titelside.<br />
DKK 30.000-40.000 / € 4.000-5.400<br />
582<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
581<br />
582 CD<br />
EDUARDO CHILLIDA<br />
f. Saint-Sébastien 1924<br />
Komposition. Sign. Chillida, 16/50. Akvatinte radering.<br />
Bladstørrelse 53 x 38.<br />
Proveniens: Hanne Wilhelm Hansen.<br />
DKK 5.000 / € 670<br />
249