auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
480 CD<br />
NIELS LERGAARD<br />
f. Vorup 1893, d. København 1982<br />
"Aftenlandskab med Høstakke", 1933.<br />
Sign. N. Lergaard 33. Olie på lærred.<br />
80 x 100.<br />
Udstillet: "Grønningen", Charlottenborg,<br />
København, 20. januar - 11. februar 1934,<br />
kat. nr. 51.<br />
Udstillet: Kunstforeningen Gl. Strand,<br />
København, 1969, kat. nr. 12.<br />
Udstillet: Niels Lergaard vandreudstiling,<br />
Bornholms Kunstmuseum, Gudhjem;<br />
Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg;<br />
Kunstforeningen Gl. Strand, København,<br />
1999, kat. nr. 20, gengivet i kataloget s.<br />
62 og omtalt s. 54.<br />
Proveniens: Kunsthallen <strong>auktion</strong>, København,<br />
3. juni 1998, <strong>auktion</strong> 492, kat. nr. 48.<br />
DKK 40.000-50.000 / € 5.400-6.700<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
480<br />
481 CD<br />
KARL BOVIN<br />
f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985<br />
Sommerlandskab. Usign. Olie på lærred. 82 x 98.<br />
DKK 15.000 / € 2.000<br />
481<br />
201