22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

480 CD<br />

NIELS LERGAARD<br />

f. Vorup 1893, d. København 1982<br />

"Aftenlandskab med Høstakke", 1933.<br />

Sign. N. Lergaard 33. Olie på lærred.<br />

80 x 100.<br />

Udstillet: "Grønningen", Charlottenborg,<br />

København, 20. januar - 11. februar 1934,<br />

kat. nr. 51.<br />

Udstillet: Kunstforeningen Gl. Strand,<br />

København, 1969, kat. nr. 12.<br />

Udstillet: Niels Lergaard vandreudstiling,<br />

Bornholms Kunstmuseum, Gudhjem;<br />

Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg;<br />

Kunstforeningen Gl. Strand, København,<br />

1999, kat. nr. 20, gengivet i kataloget s.<br />

62 og omtalt s. 54.<br />

Proveniens: Kunsthallen <strong>auktion</strong>, København,<br />

3. juni 1998, <strong>auktion</strong> 492, kat. nr. 48.<br />

DKK 40.000-50.000 / € 5.400-6.700<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

480<br />

481 CD<br />

KARL BOVIN<br />

f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985<br />

Sommerlandskab. Usign. Olie på lærred. 82 x 98.<br />

DKK 15.000 / € 2.000<br />

481<br />

201