auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
464<br />
CD 464<br />
VILHELM LUNDSTRØM<br />
f. København 1893, d. sst. 1950<br />
Figurkomposition, 1923. Sign. V. L. Olie på lærred. 73 x 92.<br />
Litteratur: Preben Wilmann & Marianne Brøns nr. 119.<br />
Udstillet: "Vilhelm Lundstrøms Mindeudstilling", Charlottenborg,<br />
København 26. maj - 10. juni 1951 og i Rådhushallen<br />
Århus, 23. juni - 1. juli 1951, kat. nr. 61.<br />
DKK 75.000-100.000 / € 10.000-13.000<br />
193