22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

485 CD<br />

FRANCISKA CLAUSEN<br />

f. Aabenraa 1899, d. sst. 1986<br />

Skitsebog indeholdende 33 portrætter og fantasifulde<br />

illustrationer til eventyr samt to løse blade, udført<br />

af kunstneren i 8-10 års alderen. Usign. Indeholdt i<br />

kladdebog sign. Franciska Clausen. Akvarel og blyant.<br />

Bladstørrelse 21 x 16,5. DKK 15.000 / € 2.000<br />

486<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

485<br />

486 CD<br />

FRANCISKA CLAUSEN<br />

Skitsebog indeholdende 10 kompositioner. Tusch.<br />

Bladstørrelse 21,5 x 17,5.<br />

Ægthedscertifikat fra Franciska Clausens familie medfølger.<br />

DKK 10.000 / € 1.300<br />

205