auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
485 CD<br />
FRANCISKA CLAUSEN<br />
f. Aabenraa 1899, d. sst. 1986<br />
Skitsebog indeholdende 33 portrætter og fantasifulde<br />
illustrationer til eventyr samt to løse blade, udført<br />
af kunstneren i 8-10 års alderen. Usign. Indeholdt i<br />
kladdebog sign. Franciska Clausen. Akvarel og blyant.<br />
Bladstørrelse 21 x 16,5. DKK 15.000 / € 2.000<br />
486<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
485<br />
486 CD<br />
FRANCISKA CLAUSEN<br />
Skitsebog indeholdende 10 kompositioner. Tusch.<br />
Bladstørrelse 21,5 x 17,5.<br />
Ægthedscertifikat fra Franciska Clausens familie medfølger.<br />
DKK 10.000 / € 1.300<br />
205