auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
535<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
535 CD<br />
JENS JACOB BREGNØ<br />
f. Hornum 1877, d. Søborg 1946<br />
Figurgruppe af stentøj i form af forelsket par dekoreret med<br />
mørk gul glasur. Sign. monogram. Stemplet Dana 27. H. 51.<br />
DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />
536 CD<br />
SIEGFRIED WAGNER<br />
f. Hamburg 1874, d. Lyngby 1952<br />
"Liggende Faun". Sign. monogram 1916. Skulptur af granit på<br />
sokkel af rød sandsten. H. 52. L. 69. D. 39. H. 124 inkl. sokkel.<br />
Skulpturen blev oprindeligt bestilt af grosserer Valerius Ragoczy<br />
til opstilling på “Smidstrupøre” i Rungsted, 1917.<br />
DKK 50.000 / € 6.700<br />
536<br />
229