22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

535<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

535 CD<br />

JENS JACOB BREGNØ<br />

f. Hornum 1877, d. Søborg 1946<br />

Figurgruppe af stentøj i form af forelsket par dekoreret med<br />

mørk gul glasur. Sign. monogram. Stemplet Dana 27. H. 51.<br />

DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />

536 CD<br />

SIEGFRIED WAGNER<br />

f. Hamburg 1874, d. Lyngby 1952<br />

"Liggende Faun". Sign. monogram 1916. Skulptur af granit på<br />

sokkel af rød sandsten. H. 52. L. 69. D. 39. H. 124 inkl. sokkel.<br />

Skulpturen blev oprindeligt bestilt af grosserer Valerius Ragoczy<br />

til opstilling på “Smidstrupøre” i Rungsted, 1917.<br />

DKK 50.000 / € 6.700<br />

536<br />

229