22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

603<br />

603 CD<br />

PABLO PICASSO<br />

f. Malaga 1881, d. Mougins 1973<br />

"Tete de jeune femme", 1947. Sign. Picasso, 42/50.<br />

Litografi. Bladstørrelse 65 x 49,7. Lysmål 63 x 47.<br />

Litteratur: Bloch nr. 458.<br />

Proveniens: Direktør F.C. Boldsen's <strong>auktion</strong>, ABR <strong>auktion</strong><br />

59, marts 1955, kat. nr. 236.<br />

DKK 200.000-250.000 / € 27.000-34.000<br />

257