auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
GRAFIK<br />
583<br />
584<br />
583 CD<br />
JOAN MIRÓ<br />
f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983<br />
"La Rhinocérine", 1971. Sign. Miro, 12/50. Litografi<br />
i farver. Bladstørrelse 120 x 77,5.<br />
Litteratur: Maeght nr. 699. DKK 30.000 / € 4.000<br />
584 CD<br />
PIERRE ALECHINSKY<br />
f. Bruxelles 1927<br />
"Vulcanalyses", 1971. Planche III. Sign. Alechinsky,<br />
15/60. Radering på Japan papir.<br />
Lysmål 48 x 75.<br />
Litteratur: Rivière nr. 483. DKK 18.000 / € 2.400<br />
585 CD<br />
PIERRE ALECHINSKY<br />
f. Bruxelles 1927<br />
Komposition. Sign. Alechinsky, 3/20, HC. Akvatinte<br />
i farver. Bladstørrelse 57 x 78. U.r.<br />
DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />
250 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
585