auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
KLASSISK MODERNISME<br />
538<br />
KAI NIELSEN<br />
537<br />
f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924<br />
To legende børn. Usign. Figurgruppe af<br />
bronze, på stand af mørkbejdset træ.<br />
H. 15. H. inkl. stand 20.<br />
Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens<br />
samling, Århus. DKK 5.000 / € 670<br />
539<br />
KAI NIELSEN<br />
"Ved Toilettet", 1918. Sign. Kai N., L. <strong>Rasmussen</strong>,<br />
København, No XII. Figur af poleret<br />
bronze på sokkel af sortbejset træ.<br />
H. inkl. sokkel 28.<br />
Litteratur: Nina Kai Nielsen: "Billedbogen<br />
om Kai Nielsen", gengivet helsides s. 147.<br />
DKK 8.000 / € 1.100<br />
537 CD<br />
GERDA WEGENER<br />
f. Hammelev 1885, d. Frederiksberg 1940<br />
Portræt af Carina Ari, her i kostume fra balletten<br />
"Iberia". Sign. Gerda Wegener. Akvarel og<br />
blyant på papir. Lysmål 75 x 53.<br />
Carina Ari (1897-1970) var en af Sveriges mest<br />
berømte balletdanserinder. Hun var en del af<br />
avantgarde dansetruppen "Les Ballet Suédois",<br />
som havde en betydelig indflydelse på moderne<br />
ballet i 1920'erne. Carina Ari har også haft tilknytning<br />
til Pariseroperaen og Opera Comique.<br />
Herudover har hun kreeret dansetrinene til den<br />
berømte Stiller-film; "Erotikon" og skabt størstedelen<br />
af Serge Lifars "Le Cantique des Cantiques"<br />
på Opéra. Senere i sit liv viste hun talent<br />
som billedhugger og var en vellidt og generøs<br />
kunst- og kulturmæcen.<br />
Proveniens: BR <strong>auktion</strong> 492, kat. nr. 225, marts<br />
1987. DKK 30.000-40.000 / € 4.000-5.400<br />
230 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
538<br />
539<br />
540