22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

KLASSISK MODERNISME<br />

538<br />

KAI NIELSEN<br />

537<br />

f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924<br />

To legende børn. Usign. Figurgruppe af<br />

bronze, på stand af mørkbejdset træ.<br />

H. 15. H. inkl. stand 20.<br />

Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens<br />

samling, Århus. DKK 5.000 / € 670<br />

539<br />

KAI NIELSEN<br />

"Ved Toilettet", 1918. Sign. Kai N., L. <strong>Rasmussen</strong>,<br />

København, No XII. Figur af poleret<br />

bronze på sokkel af sortbejset træ.<br />

H. inkl. sokkel 28.<br />

Litteratur: Nina Kai Nielsen: "Billedbogen<br />

om Kai Nielsen", gengivet helsides s. 147.<br />

DKK 8.000 / € 1.100<br />

537 CD<br />

GERDA WEGENER<br />

f. Hammelev 1885, d. Frederiksberg 1940<br />

Portræt af Carina Ari, her i kostume fra balletten<br />

"Iberia". Sign. Gerda Wegener. Akvarel og<br />

blyant på papir. Lysmål 75 x 53.<br />

Carina Ari (1897-1970) var en af Sveriges mest<br />

berømte balletdanserinder. Hun var en del af<br />

avantgarde dansetruppen "Les Ballet Suédois",<br />

som havde en betydelig indflydelse på moderne<br />

ballet i 1920'erne. Carina Ari har også haft tilknytning<br />

til Pariseroperaen og Opera Comique.<br />

Herudover har hun kreeret dansetrinene til den<br />

berømte Stiller-film; "Erotikon" og skabt størstedelen<br />

af Serge Lifars "Le Cantique des Cantiques"<br />

på Opéra. Senere i sit liv viste hun talent<br />

som billedhugger og var en vellidt og generøs<br />

kunst- og kulturmæcen.<br />

Proveniens: BR <strong>auktion</strong> 492, kat. nr. 225, marts<br />

1987. DKK 30.000-40.000 / € 4.000-5.400<br />

230 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

538<br />

539<br />

540