22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

KLASSISK MODERNISME<br />

514 CD<br />

PAUL HØM<br />

f. Ballerup 1905, d. Gudhjem 1994<br />

Ung pige i landskab. Sign. Høm 77. Olie på<br />

lærred. 70 x 100.<br />

DKK 15.000 / € 2.000<br />

516<br />

514<br />

220 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

515<br />

515 CD<br />

KAY CHRISTENSEN<br />

f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981<br />

"En kvindes Frugt". Sign. Kay 1945 samt på bagsiden<br />

nr. 287. Olie på lærred. 81 x 100.<br />

DKK 15.000-20.000 / € 2.000-2.700<br />

516 CD<br />

PAUL HØM<br />

Interiør med ung mand. Sign. Paul Høm. Olie på lærred.<br />

99 x 70. DKK 10.000-12.000 / € 1.300-1.600