auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
546 CD<br />
HARALD ENGMAN<br />
f. København 1903, d. sst. 1968<br />
Værtshusinteriør med to skakspillere<br />
og kunstneren selv ved staffeliet.<br />
Sign. Harald Engman 1934. Olie på<br />
lærred. 76 x 101.<br />
DKK 30.000-40.000 / € 4.000-5.400<br />
547 CD<br />
HARALD ENGMAN<br />
Nyboder ved nattetide. Sign. Harald<br />
Engman. Olie på masonit. 35 x 49.<br />
DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />
548 CD<br />
OLE RING<br />
f. Baldersbrønde 1902, d. 1972<br />
Paris ved nattetide, gadelygterne<br />
oplyser vejen. Sign. O. Ring (sammenskrevet)<br />
Paris 1925. Olie på lærred.<br />
61 x 73.<br />
Ole Ring rejste ikke overvældende<br />
meget, men besøgte netop Frankrig i<br />
1925. Billedet her er ganske atypisk,<br />
næsten med et symbolistisk præg i<br />
forhold til den mere kendte del af Ole<br />
Rings produktion, der omfatter naturalistiske,<br />
danske landskaber inspireret<br />
af faderen L. A. Rings værker.<br />
DKK 10.000-12.000 / € 1.300-1.600<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
546<br />
547<br />
548<br />
233