22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

546 CD<br />

HARALD ENGMAN<br />

f. København 1903, d. sst. 1968<br />

Værtshusinteriør med to skakspillere<br />

og kunstneren selv ved staffeliet.<br />

Sign. Harald Engman 1934. Olie på<br />

lærred. 76 x 101.<br />

DKK 30.000-40.000 / € 4.000-5.400<br />

547 CD<br />

HARALD ENGMAN<br />

Nyboder ved nattetide. Sign. Harald<br />

Engman. Olie på masonit. 35 x 49.<br />

DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />

548 CD<br />

OLE RING<br />

f. Baldersbrønde 1902, d. 1972<br />

Paris ved nattetide, gadelygterne<br />

oplyser vejen. Sign. O. Ring (sammenskrevet)<br />

Paris 1925. Olie på lærred.<br />

61 x 73.<br />

Ole Ring rejste ikke overvældende<br />

meget, men besøgte netop Frankrig i<br />

1925. Billedet her er ganske atypisk,<br />

næsten med et symbolistisk præg i<br />

forhold til den mere kendte del af Ole<br />

Rings produktion, der omfatter naturalistiske,<br />

danske landskaber inspireret<br />

af faderen L. A. Rings værker.<br />

DKK 10.000-12.000 / € 1.300-1.600<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

546<br />

547<br />

548<br />

233