22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

578<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

577<br />

577 CD<br />

MARC CHAGALL<br />

f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985<br />

"Les Coquelicots", (1949). Sign. Marc Chagall, 120/400. Litografi<br />

i farver. Stemplet på bagsiden Maeght Éditeur, Paris.<br />

Trykt på Arches papir. Bladstørrelse 64,5 x 47,5-48.<br />

Litteratur: Sorlier nr. CS 2. DKK 125.000-150.000<br />

€ 17.000-20.000<br />

578 CD<br />

MARC CHAGALL<br />

"Les deux coqs" fra suiten "Fables", 1952. Sign. i pladen.<br />

Akvatinte med håndkolorering. Trykt hos Maurice Potin, Paris.<br />

Bladstørrelse ca. 39 x 30.<br />

Litteratur: Bloch nr. 52.<br />

Litteratur: Patrick Cramer nr. 22. DKK 15.000-20.000<br />

€ 2.000-2.700<br />

247