auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
578<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
577<br />
577 CD<br />
MARC CHAGALL<br />
f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985<br />
"Les Coquelicots", (1949). Sign. Marc Chagall, 120/400. Litografi<br />
i farver. Stemplet på bagsiden Maeght Éditeur, Paris.<br />
Trykt på Arches papir. Bladstørrelse 64,5 x 47,5-48.<br />
Litteratur: Sorlier nr. CS 2. DKK 125.000-150.000<br />
€ 17.000-20.000<br />
578 CD<br />
MARC CHAGALL<br />
"Les deux coqs" fra suiten "Fables", 1952. Sign. i pladen.<br />
Akvatinte med håndkolorering. Trykt hos Maurice Potin, Paris.<br />
Bladstørrelse ca. 39 x 30.<br />
Litteratur: Bloch nr. 52.<br />
Litteratur: Patrick Cramer nr. 22. DKK 15.000-20.000<br />
€ 2.000-2.700<br />
247