auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
CD 565<br />
ASGER JORN<br />
f. Vejrum 1914, d. Århus 1973<br />
"Den røde jord". Sign. Jorn 53. Udgivet i 30 ekspl. Todelt<br />
litografi i farver. Lysmål 95,5 x 135,5.<br />
Litteratur: Van de Loo nr. 128. DKK 50.000 / € 6.700<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
565<br />
566<br />
ASGER JORN<br />
Guy Atkins: "Jorn in Scandinavia 1930-1953", "Jorn:<br />
The Crucial Years 1954-1964", "Jorn: The Final Years<br />
1965-1973", samt "Jorn: Supplement: Paintings<br />
1930-1973". Fire bøger. Udgivet af Borgens Forlag.<br />
(4).<br />
DKK 8.000 / € 1.100<br />
566<br />
241