22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

477<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

476<br />

476<br />

HARALD GIERSING<br />

f. København 1881, d. sst. 1927<br />

"Et Træ". Poppel på kirkegården, 1921. Sign. monogram.<br />

Olie på lærred. 74 x 64.<br />

Litteratur: Svend Rindholt: "Harald Giersing", gengivet s. 38.<br />

Udstillet: "Grønningen", Charlottenborg, København, 1921,<br />

kat. nr. 10.<br />

Udstillet: "Harald Giersing Mindeudstilling", Charlottenborg,<br />

København, 2.-16. oktober 1927, kat. nr. 265.<br />

Proveniens: Tidligere solgt på ABR <strong>auktion</strong> 312, kat. nr. 11,<br />

maj 1974, hidrørende Højesteretssagfører Th. Thorsteinssons<br />

samling. DKK 40.000 / € 5.400<br />

477 CD<br />

IB BRAUN<br />

f. Hvidovre 1933, d. 2003<br />

Omslynget stående par. Sign. Braun. Skulptur af patineret<br />

bronze. H. 47. DKK 10.000-12.000 / € 1.300-1.600<br />

199