auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
477<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
476<br />
476<br />
HARALD GIERSING<br />
f. København 1881, d. sst. 1927<br />
"Et Træ". Poppel på kirkegården, 1921. Sign. monogram.<br />
Olie på lærred. 74 x 64.<br />
Litteratur: Svend Rindholt: "Harald Giersing", gengivet s. 38.<br />
Udstillet: "Grønningen", Charlottenborg, København, 1921,<br />
kat. nr. 10.<br />
Udstillet: "Harald Giersing Mindeudstilling", Charlottenborg,<br />
København, 2.-16. oktober 1927, kat. nr. 265.<br />
Proveniens: Tidligere solgt på ABR <strong>auktion</strong> 312, kat. nr. 11,<br />
maj 1974, hidrørende Højesteretssagfører Th. Thorsteinssons<br />
samling. DKK 40.000 / € 5.400<br />
477 CD<br />
IB BRAUN<br />
f. Hvidovre 1933, d. 2003<br />
Omslynget stående par. Sign. Braun. Skulptur af patineret<br />
bronze. H. 47. DKK 10.000-12.000 / € 1.300-1.600<br />
199