22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

540<br />

KAI NIELSEN<br />

f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924<br />

To legende børn. Usign. Figurgruppe af bronze,<br />

på stand af mørkbejdset træ.<br />

H. 16. H. inkl. stand 22.<br />

Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens<br />

samling, Århus. DKK 5.000 / € 670<br />

542<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

541<br />

541 CD<br />

ROBERT STORM PETERSEN<br />

f. Valby 1882, d. Frederiksberg 1949<br />

"Børnelægen". Sign. R. Storm P. Tusch og akvarel på<br />

papir. Bladstørrelse 26 x 20.<br />

DKK 40.000 / € 5.400<br />

542 CD<br />

ROBERT STORM PETERSEN<br />

"Døden leger", 1914. Sign. R. Storm P. Tusch og pen<br />

på papir. Bladstørrelse 54 x 37.<br />

Litteratur: Jens Bing, "Maleren Storm P.", Storm P.-<br />

Museet, København, 1985, gengivet nr. 37.<br />

DKK 25.000 / € 3.400<br />

231