auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
540<br />
KAI NIELSEN<br />
f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924<br />
To legende børn. Usign. Figurgruppe af bronze,<br />
på stand af mørkbejdset træ.<br />
H. 16. H. inkl. stand 22.<br />
Proveniens: Grosserer Niels Sjørup Jørgensens<br />
samling, Århus. DKK 5.000 / € 670<br />
542<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
541<br />
541 CD<br />
ROBERT STORM PETERSEN<br />
f. Valby 1882, d. Frederiksberg 1949<br />
"Børnelægen". Sign. R. Storm P. Tusch og akvarel på<br />
papir. Bladstørrelse 26 x 20.<br />
DKK 40.000 / € 5.400<br />
542 CD<br />
ROBERT STORM PETERSEN<br />
"Døden leger", 1914. Sign. R. Storm P. Tusch og pen<br />
på papir. Bladstørrelse 54 x 37.<br />
Litteratur: Jens Bing, "Maleren Storm P.", Storm P.-<br />
Museet, København, 1985, gengivet nr. 37.<br />
DKK 25.000 / € 3.400<br />
231