auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
GRAFIK<br />
240<br />
563<br />
CD 564<br />
PIERRE ALECHINSKY<br />
f. Bruxelles 1927<br />
"Flore danoise", 1991. Mappe med syv raderinger<br />
i farver på Hahnemühle papir, tekst af Michel<br />
Sicard. Alle blade sign. Alechinsky 1991,<br />
15/125, titelbladet sign. Michel Sicard. Udgivet<br />
af Robert et Lydie Dutrou, éditeurs. Bladstørrelse<br />
39 x 27.<br />
DKK 20.000-25.000 / € 2.700-3.400<br />
563<br />
SAM FRANCIS<br />
f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994<br />
Komposition, 1982. Sign. Sam Francis AP,<br />
11/25. Offset litografi i farver på Arches<br />
88 papir. Trykt hos Joe Petruzzelli, Sienna<br />
Studios. Udgivet af Brooke Alexander<br />
Gallery. 120,7 x 87. U.r.<br />
Litteratur: Lembark: L. 254. SF. 269.<br />
DKK 25.000 / € 3.400<br />
564<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong>