22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

GRAFIK<br />

240<br />

563<br />

CD 564<br />

PIERRE ALECHINSKY<br />

f. Bruxelles 1927<br />

"Flore danoise", 1991. Mappe med syv raderinger<br />

i farver på Hahnemühle papir, tekst af Michel<br />

Sicard. Alle blade sign. Alechinsky 1991,<br />

15/125, titelbladet sign. Michel Sicard. Udgivet<br />

af Robert et Lydie Dutrou, éditeurs. Bladstørrelse<br />

39 x 27.<br />

DKK 20.000-25.000 / € 2.700-3.400<br />

563<br />

SAM FRANCIS<br />

f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994<br />

Komposition, 1982. Sign. Sam Francis AP,<br />

11/25. Offset litografi i farver på Arches<br />

88 papir. Trykt hos Joe Petruzzelli, Sienna<br />

Studios. Udgivet af Brooke Alexander<br />

Gallery. 120,7 x 87. U.r.<br />

Litteratur: Lembark: L. 254. SF. 269.<br />

DKK 25.000 / € 3.400<br />

564<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong>