auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
493<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
494<br />
492<br />
492 CD<br />
JENS SØNDERGAARD<br />
f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957<br />
"Klitlandskab". Sign. Jens Søndergaard 1948.<br />
Olie på lærred. 102 x 120.<br />
DKK 60.000 / € 8.000<br />
493<br />
KAI NIELSEN<br />
f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924<br />
Knælende kvinde. Sign. Kai N. Brunpatineret<br />
figur af bronze. H. 28,5.<br />
DKK 15.000 / € 2.000<br />
494<br />
KAI NIELSEN<br />
"Eva med æblet". Sign. Kai N. Figur af brunpatineret<br />
bronze. H. 28.<br />
Litteratur: Nina Kai Nielsen: "Billedbogen om Kai<br />
Nielsen", gengivet s. 45.<br />
DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />
209