auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
auktion 761 - Bruun Rasmussen
573<br />
SAM FRANCIS<br />
572<br />
f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994<br />
Komposition, 1987. Sign. Sam<br />
Francis, AP 4/10. Litografi i farver<br />
på Arches 88 papir. Trykt hos Harumi<br />
Sonoyama, Gendai Hanga<br />
Kobo Co. Udgivet af Nantenshi<br />
Gallery. 67,3 x 88,9. U.r.<br />
Litteratur: Lembak: L. 267. SF. 308.<br />
DKK 20.000-25.000<br />
€ 2.700-3.400<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />
572<br />
SAM FRANCIS<br />
Komposition, 1987. Sign. Sam Francis,<br />
13/50. Udgivers blindstempel. Litografi<br />
i farver på Rives BKF papir. Trykt hos<br />
George Page (the Litho Shop). Udgivet<br />
af the Litho Shop. 94 x 72. U.r.<br />
Litteratur: Lembark: L. 274. SF. 297.<br />
DKK 25.000-30.000 / € 3.400-4.000<br />
573<br />
245