22.08.2013 Views

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

auktion 761 - Bruun Rasmussen

573<br />

SAM FRANCIS<br />

572<br />

f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994<br />

Komposition, 1987. Sign. Sam<br />

Francis, AP 4/10. Litografi i farver<br />

på Arches 88 papir. Trykt hos Harumi<br />

Sonoyama, Gendai Hanga<br />

Kobo Co. Udgivet af Nantenshi<br />

Gallery. 67,3 x 88,9. U.r.<br />

Litteratur: Lembak: L. 267. SF. 308.<br />

DKK 20.000-25.000<br />

€ 2.700-3.400<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>761</strong><br />

572<br />

SAM FRANCIS<br />

Komposition, 1987. Sign. Sam Francis,<br />

13/50. Udgivers blindstempel. Litografi<br />

i farver på Rives BKF papir. Trykt hos<br />

George Page (the Litho Shop). Udgivet<br />

af the Litho Shop. 94 x 72. U.r.<br />

Litteratur: Lembark: L. 274. SF. 297.<br />

DKK 25.000-30.000 / € 3.400-4.000<br />

573<br />

245