03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

354<br />

355<br />

356<br />

354 CD<br />

Øssur Mohr, f. 1961<br />

"Opklaring - morgen i marts". Sign.<br />

Øssur Mohr, 07 samt på bagsiden 05-<br />

06-07. Olie på lærred. 160 x 130.<br />

DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

355 CD<br />

Øssur Mohr, f. 1961<br />

"Opklaring". Sign. Øssur Mohr, 07<br />

samt på blændrammen. Olie på lærred.<br />

160 x 130. DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

356 CD<br />

Ingálvur av Reyni,<br />

f. Tórshavn 1920, d. 2005<br />

Landskab med huse, parti fra Færøerne.<br />

Sign. I. R. 54. Olie på lærred.<br />

55 x 75. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

357 CD<br />

Albert Bertelsen, f. Vejle 1921<br />

"Fjeldkomposition". Sign. Albert, 76.<br />

Olie på lærred. 60 x 170.<br />

DKK 75.000<br />

€ 10.000<br />

358 CD<br />

Jeppe Madsen-Ohlsen,<br />

f. Christiansfeld 1891, d. Sejs 1948<br />

Personer foran stråtækt gård ved<br />

skumringstid. Sign. J-M-Ohlsen. Olie på<br />

lærred. 40 x 55. DKK 15.000-20.000<br />

€ 2.000-2.700<br />

98 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>