NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />
787 788 789<br />
790 791<br />
792<br />
787<br />
Sønderjysk barok femrumsskab af udskåret<br />
og originalt bemalet træ, prydet<br />
med marmoreringer og ornamentik,<br />
front med fire profilerede låger og<br />
midterstykke med opklappelig låge,<br />
dørfyldninger dekorerede med blomster<br />
og bladornamentik. Danmark. 18.<br />
årh. H. 210. B. 135. D. 43.<br />
DKK 40.000<br />
€ 5.400<br />
788<br />
Almue stolpeskab af delvist rød- og<br />
grønmalet træ, front med tre låger,<br />
bag hvilke rum, prydet med kanneleringer,<br />
initialer og anno 1820. H. 167.<br />
B. 64. D. 29.<br />
Nyere underdel DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
789<br />
Tysk almue klædeskab af originalt bemalet<br />
fyrretræ, dekoreret med landskabsscenerier<br />
med mand og kvinde,<br />
blomster og bladværk samt affasede<br />
hjørner med bemalinger i form af søjler,<br />
front med to låger, bag hvilke knagerækker,<br />
underdel med to skuffer.<br />
Navnetræk J.C.D. samt datering 1836.<br />
Tyskland. 19. årh. H. 200. B. 186. D.<br />
64. DKK 10.000-12.000<br />
€ 1.300-1.600<br />
790<br />
Barok skrin af nød og nødderod, rigt<br />
prydet med profilerede lister, top med<br />
hemmeligt rum, under hvilken to forskellige<br />
nøgler til opklappelig plade,<br />
herunder større og mindre rum. Ca.<br />
1700. H. 84. B. 53. D. 37.<br />
Senere underdel<br />
DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
791<br />
Dragkiste af originalt bemalet træ,<br />
front med fire skuffer, rigt dekoreret<br />
med blomster og ornamentik. Ejerinitialer<br />
K. H. D. anno 180?. 19. årh.s begyndelse.<br />
H. 116. B. 124. D. 57.<br />
Antageligt fra Ørsted sogn ved Randers.<br />
Litteratur: “Danske Bondemøbler”. Lignende<br />
afb. i fig. 387 s. 237.<br />
DKK 15.000-20.000<br />
€ 2.000-2.700<br />
792<br />
Fladlåget renæssance kiste af rigt udskåret<br />
egetræ i form af ornamentik,<br />
ansigter samt jægersymboler i portaler.<br />
17.-18. årh. H. 113. B. 89. D. 51.<br />
Senere underdel<br />
DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
224 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>