03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

795<br />

793<br />

Stenbord med understel af sortmalet<br />

træ med kugleben, hvorimellem sprosse,<br />

plade af rødbroget ølandssten med<br />

fosiler. 18.-19. årh. H. 78. L. 97. B. 61.<br />

DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

794<br />

Sønderjysk renæssance standkiste af<br />

udskåret egetræ, front skåret med<br />

skælornamentik samt fire portalformede<br />

felter med stiliseret blomsterornamentik<br />

og tandsnit, i siderne bærehåndtag<br />

af jern. Danmark. 17. årh. H.<br />

74. B. 182. D. 73. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

795<br />

Norsk kubestol af delvist rød- og grønmalet<br />

træ, udskåret med borter og ornamentik.<br />

18.-19. årh. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

793 794<br />

796 797<br />

796<br />

Anglo-Dutch armstol af mørkpoleret<br />

træ, udskåret med gennmbrudt krone<br />

og ornamentik. 17. årh.s slutning.<br />

Restaureret DKK 6.000-8.000<br />

€ 800-1.100<br />

797<br />

To barok armstole af bejdset og poleret<br />

træ, rigt prydet med skæringer i<br />

form af muslinger, bladværk og ornamentik,<br />

let svungne ben. 18. årh.s begyndelse.<br />

(2) DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

798<br />

798<br />

Dansk barok langbord af egetræ, sarg<br />

med to skuffer, på balusterformede<br />

ben, hvorimellem fodsprosser. Danmark.<br />

18. årh. H. 80. L. 228. B. 99.<br />

DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

225