03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

846<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

846<br />

Hjørneskab af gråmalet træ, top med<br />

galleri og tandsnit, herunder to glaslåger,<br />

bag hvilke hylder, underdel med to<br />

låger, bag hvilke hylder. Gustaviansk<br />

form. 19. årh. H. 223. B. 120. D. 77.<br />

Restaureret. DKK 40.000<br />

€ 5.400<br />

847<br />

847<br />

Gustaviansk vitrineskab af senere hvidmalet<br />

træ, overdel med profileret top<br />

og to sprossede glaslåger, underdel<br />

med udskåret sarg og to kannelerede<br />

låger. Sverige. 18. årh. H. 227. B. 105.<br />

D. 48. Restaureret. DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

239