03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

844<br />

842<br />

842<br />

Gustaviansk klapbord af delvist gråmalet<br />

træ med to gulvlange klapper, let<br />

tilspidsede ben, i sargen skuffer. Ca.<br />

1800. H. 79. L. 113. B. 55/201.<br />

Nyere bemaling. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

843<br />

Klapbord af gråmalet træ med to gulvlange<br />

klapper. Gustaviansk form. 19.<br />

årh. H. 76. L. 142. B. 35,5/164.<br />

€ 1.300<br />

844<br />

Gustaviansk kommode af hvidmalet<br />

træ, front med tre større og mindre<br />

skuffer, beslag af messing, let tilspidsede<br />

og kannelerede ben. Ca. 1800. H.<br />

78. B. 98. D. 52.<br />

Nyere bemaling. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

845<br />

Gustaviansk dragkiste af senere gråmalet<br />

træ, marmoreret plade, let profileret<br />

top prydet med udskæringer, front<br />

med tre skuffer. Sverige. 18. årh. H. 93.<br />

B. 117. D. 52.<br />

Restaureret. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

238 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

845<br />

843