03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

825<br />

825<br />

Kommode af nøddetræ, prydet med<br />

indlægninger af lyst træ, beslag og<br />

greb af bronze, plade af gulbroget<br />

marmor, front med tre mindre samt to<br />

større skuffer. Transitionsform. Ca.<br />

1900. H. 100. B. 145. D. 55.<br />

Plade knækket. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

827<br />

826<br />

Italiensk bombéformet kommode af<br />

mahogni og nøddetræ, rigt dekoreret<br />

med intarsier i form af landskabsscenerier,<br />

front med tre større og mindre<br />

skuffer prydet med beslag af bronze.<br />

Rococoform. 19. årh. H. 86. B. 84. D.<br />

38. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

827<br />

Bureau plat af nøddetræ, plade indlagt<br />

med guldstukket grønt læder, rigt prydet<br />

med beslag, lister og greb af forgyldt<br />

bronze, svungen sarg med større<br />

og to mindre skuffer. 20. årh.s begyndelse.<br />

H. 76. L. 160. B. 86.<br />

DKK 50.000<br />

€ 6.700<br />

232 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

826