03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

439<br />

Helge Vestergaard Jensen,<br />

f. 1917, d. 1987<br />

Et par tegningsskabe af teaktræ, front<br />

med fire skuffer samt to låger, bag<br />

hvilke hylder af ahorn. Udført hos<br />

Snedkermester Peder Pedersen. H. 90.<br />

B. 80. D. 52. (2)<br />

Kopi af originaltegning medfølger.<br />

Proveniens: Boet efter Helge Vestergaard<br />

Jensen og dennes familie.<br />

DKK 10.000-12.000<br />

€ 1.300-1.600<br />

441<br />

439<br />

441<br />

f. 1917, d. 1987<br />

Fritstående skrivebord af teaktræ, i<br />

sargen én større og to mindre skuffer<br />

med messingforede nøglehuller, plade<br />

indlagt med cognacfarvet naturskind.<br />

Udført hos Snedkermester Søren Horn.<br />

H. 72. L. 150. B. 79.<br />

Kopi af originaltegning medfølger, dateret<br />

15-6-78. Proveniens: Boet efter Helge<br />

Vestergaard Jensen og dennes familie.<br />

DKK 15.000-20.000<br />

€ 2.000-2.700<br />

442<br />

f. 1917, d. 1987<br />

Skrivebordsstol af teaktræ, sæde og<br />

ryg med sort skind. Antageligt udført<br />

som prototype hos Snedkermester Johannes<br />

Hansen.<br />

Kopi af originaltegninger medfølger, den<br />

ene dateret 24-6-50, den anden tilskrevet<br />

til Snedkermester Johannes Hansen.<br />

DKK 6.000-8.000<br />

€ 800-1.100<br />

440<br />

f. 1917, d. 1987<br />

Et par reoler af paduk, hver med fire<br />

justérbare hylder. Udført hos Snedkermester<br />

Peder Pedersen. H. 81. B. 78. D.<br />

24,5. (2)<br />

DKK 4.000-5.000<br />

€ 540-670<br />

122 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

440<br />

442