NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />
439<br />
Helge Vestergaard Jensen,<br />
f. 1917, d. 1987<br />
Et par tegningsskabe af teaktræ, front<br />
med fire skuffer samt to låger, bag<br />
hvilke hylder af ahorn. Udført hos<br />
Snedkermester Peder Pedersen. H. 90.<br />
B. 80. D. 52. (2)<br />
Kopi af originaltegning medfølger.<br />
Proveniens: Boet efter Helge Vestergaard<br />
Jensen og dennes familie.<br />
DKK 10.000-12.000<br />
€ 1.300-1.600<br />
441<br />
439<br />
441<br />
f. 1917, d. 1987<br />
Fritstående skrivebord af teaktræ, i<br />
sargen én større og to mindre skuffer<br />
med messingforede nøglehuller, plade<br />
indlagt med cognacfarvet naturskind.<br />
Udført hos Snedkermester Søren Horn.<br />
H. 72. L. 150. B. 79.<br />
Kopi af originaltegning medfølger, dateret<br />
15-6-78. Proveniens: Boet efter Helge<br />
Vestergaard Jensen og dennes familie.<br />
DKK 15.000-20.000<br />
€ 2.000-2.700<br />
442<br />
f. 1917, d. 1987<br />
Skrivebordsstol af teaktræ, sæde og<br />
ryg med sort skind. Antageligt udført<br />
som prototype hos Snedkermester Johannes<br />
Hansen.<br />
Kopi af originaltegninger medfølger, den<br />
ene dateret 24-6-50, den anden tilskrevet<br />
til Snedkermester Johannes Hansen.<br />
DKK 6.000-8.000<br />
€ 800-1.100<br />
440<br />
f. 1917, d. 1987<br />
Et par reoler af paduk, hver med fire<br />
justérbare hylder. Udført hos Snedkermester<br />
Peder Pedersen. H. 81. B. 78. D.<br />
24,5. (2)<br />
DKK 4.000-5.000<br />
€ 540-670<br />
122 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />
440<br />
442