03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

855<br />

857<br />

858<br />

856<br />

855<br />

Et par gustavianske armstole af delvist<br />

grå- og blåmalet træ, medaljonformet<br />

ryg, prydet med blomster og bladværk,<br />

runde og kannelerede ben. 18. årh. (2)<br />

DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

856<br />

Et par armstole af gråmalet træ, prydet<br />

med skæringer. Barokform. 19. årh. (2)<br />

DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

857<br />

Et par armstole af delvist gråmalet og<br />

udskåret træ. Gustaviansk form. 19.<br />

årh. (2) DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

858<br />

Sofa af delvist gråmalet træ, rigt udskåret<br />

med blomster og bladguirlander,<br />

svungne ben. 19. årh. L. 180.<br />

Nyere bemaling. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

242 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>