03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

106<br />

105<br />

105<br />

Agnes Slott-Møller,<br />

f. København 1862, d. Løgismose 1937<br />

Dansk sommerlandskab med folkevisemotiv.<br />

Sign. Agnes Slott-Møller 1901.<br />

Olie på lærred. 39 x 59. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

106 CD<br />

Max Clarenbach, f. 1880, d. 1952<br />

Vinterlandskab med åløb. Sign. M.<br />

Clarenbach. Olie på lærred. 71 x 90.<br />

DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

107<br />

Paul Fischer,<br />

f. København 1860, d. sst. 1934<br />

Parti fra Christianhavns Kanal med de<br />

nu nedrevne bygninger. Sign. Paul<br />

Fischer. Olie på plade. 25 x 32.<br />

Proveniens: ABR auk. 402, 1979, kat. nr.<br />

58 og auk. 600, 1994, kat. nr. 10.<br />

DKK 50.000<br />

€ 6.700<br />

108<br />

Hans Olde, f. 1855, d. 1917<br />

Vinterparti med egende børn ved floden<br />

Schwentine i Kiel. Sign. Hans Olde<br />

1905. Olie på lærred, monteret på plade.<br />

55 x 69. DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

28 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>