03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

831<br />

829<br />

832<br />

829<br />

Fritstående Napoleon III skrivebord af<br />

mahogni, prydet med lister og beslag<br />

af bronze, plade indlagt med hvidt<br />

skind, sarg med skuffe. Louis XVI form.<br />

Frankrig. 19. årh.s slutning. H. 75. L.<br />

120. B. 68. DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

830<br />

Fritstående Napoleon III bureau af<br />

mahogni, plade med sort skind, front<br />

med større og fire mindre skuffer, prydet<br />

med lister, beslag og bæregreb af<br />

forgyldt bronze, tilspidsede og kannelerede<br />

ben. Louis XVI form. Frankrig.<br />

19. årh. H. 76,5. L. 97. B. 54.<br />

DKK 10.000-12.000<br />

€ 1.300-1.600<br />

234 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

830