03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

204 205 206<br />

208 207<br />

209<br />

203<br />

Ubekendt maler, 19. årh.<br />

Udsigt fra en kunstners atelier. Usigneret.<br />

Olie på mahogniplade. 39 x 24.<br />

Afbildet side 51 DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

204<br />

Andreas Juuel,<br />

f. København 1816, d. Frederiksberg 1888<br />

Sommerlandskab fra Eremitagen. Sign.<br />

A. Juuel. Olie på plade. 19,5 x 27,5.<br />

DKK 6.000-8.000<br />

€ 800-1.100<br />

205<br />

Vilhelm Kyhn,<br />

f. København 1819, d. Frederiksberg 1903<br />

Fra den nordsjællandske kyst ved Hellebæk<br />

med udsigt mod Høganæs og<br />

Kullen. Sign. monogram. Olie på lærred.<br />

22 x 31,5.<br />

I sommeren 1878 malede Kyhn en del<br />

malerier fra stranden neden for Rudolph<br />

Puggaards landsted i Hellebæk. Nærværende<br />

maleri er med stor sandsynlighed<br />

fra denne lokalitet.<br />

DKK 15.000-20.000<br />

€ 2.000-2.700<br />

206<br />

Godfred Christensen,<br />

f. København 1845, d. sst. 1928<br />

Sommerlandskab ved Grib Skov, Kildeporten.<br />

Sign. GC 20, samt på bagsiden.<br />

Olie på lærred. 42 x 64.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

207<br />

Godfred Christensen,<br />

Parti fra Fontainebleau. Sign. G.C.<br />

1876. Olie på lærred. 40 x 60.<br />

På bagsiden udstillingsetikette fra Foreningen<br />

for National Kunst.<br />

Litteratur: Rikard Magnussen, "Godfred<br />

Christensen", bd II s. 29.<br />

DKK 15.000-20.000<br />

€ 2.000-2.700<br />

208<br />

Otto Bache,<br />

f. Roskilde 1839, d. København 1927<br />

Hedeparti. Sign. O.B. Olie på lærred.<br />

24 x 39. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

209<br />

Thorald Brendstrup,<br />

f. Sengeløse 1812, d. København 1883<br />

Italiensk landskab med en hulvej. Sign.<br />

T.B. Olie på lærred. 57 x 73.<br />

Udstillet: Charlottenborg 1882, nr. 43.<br />

DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

210 CD<br />

A. Jacobsen, 19.-20. årh., dansk maler<br />

Skovparti med åløb, parti fra Strandmøllen.<br />

Sign. A. Jacobsen. Olie på lærred.<br />

78 x 126. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

211 CD<br />

Forårsdag med nyudsprungen bøgeskov<br />

ved et åløb. Sign. A. Jacobsen.<br />

Olie på lærred. 80 x 125.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

212 CD<br />

H. A. Brendekilde,<br />

f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942<br />

Dansk sommerlandskab med huse.<br />

Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred.<br />

35,5 x 47. DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

52 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>