NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />
204 205 206<br />
208 207<br />
209<br />
203<br />
Ubekendt maler, 19. årh.<br />
Udsigt fra en kunstners atelier. Usigneret.<br />
Olie på mahogniplade. 39 x 24.<br />
Afbildet side 51 DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
204<br />
Andreas Juuel,<br />
f. København 1816, d. Frederiksberg 1888<br />
Sommerlandskab fra Eremitagen. Sign.<br />
A. Juuel. Olie på plade. 19,5 x 27,5.<br />
DKK 6.000-8.000<br />
€ 800-1.100<br />
205<br />
Vilhelm Kyhn,<br />
f. København 1819, d. Frederiksberg 1903<br />
Fra den nordsjællandske kyst ved Hellebæk<br />
med udsigt mod Høganæs og<br />
Kullen. Sign. monogram. Olie på lærred.<br />
22 x 31,5.<br />
I sommeren 1878 malede Kyhn en del<br />
malerier fra stranden neden for Rudolph<br />
Puggaards landsted i Hellebæk. Nærværende<br />
maleri er med stor sandsynlighed<br />
fra denne lokalitet.<br />
DKK 15.000-20.000<br />
€ 2.000-2.700<br />
206<br />
Godfred Christensen,<br />
f. København 1845, d. sst. 1928<br />
Sommerlandskab ved Grib Skov, Kildeporten.<br />
Sign. GC 20, samt på bagsiden.<br />
Olie på lærred. 42 x 64.<br />
DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
207<br />
Godfred Christensen,<br />
Parti fra Fontainebleau. Sign. G.C.<br />
1876. Olie på lærred. 40 x 60.<br />
På bagsiden udstillingsetikette fra Foreningen<br />
for National Kunst.<br />
Litteratur: Rikard Magnussen, "Godfred<br />
Christensen", bd II s. 29.<br />
DKK 15.000-20.000<br />
€ 2.000-2.700<br />
208<br />
Otto Bache,<br />
f. Roskilde 1839, d. København 1927<br />
Hedeparti. Sign. O.B. Olie på lærred.<br />
24 x 39. DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
209<br />
Thorald Brendstrup,<br />
f. Sengeløse 1812, d. København 1883<br />
Italiensk landskab med en hulvej. Sign.<br />
T.B. Olie på lærred. 57 x 73.<br />
Udstillet: Charlottenborg 1882, nr. 43.<br />
DKK 12.000-15.000<br />
€ 1.600-2.000<br />
210 CD<br />
A. Jacobsen, 19.-20. årh., dansk maler<br />
Skovparti med åløb, parti fra Strandmøllen.<br />
Sign. A. Jacobsen. Olie på lærred.<br />
78 x 126. DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
211 CD<br />
Forårsdag med nyudsprungen bøgeskov<br />
ved et åløb. Sign. A. Jacobsen.<br />
Olie på lærred. 80 x 125.<br />
DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
212 CD<br />
H. A. Brendekilde,<br />
f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942<br />
Dansk sommerlandskab med huse.<br />
Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred.<br />
35,5 x 47. DKK 30.000<br />
€ 4.000<br />
52 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>