03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

889<br />

891<br />

888<br />

Empire møblement af mahogni, prydet<br />

med intarsier, skæringer og messingsko,<br />

bestående af fritstående sofa<br />

samt seks armstole. 19. årh.s begyndelse.<br />

Sofa L. 138. (7)<br />

Proveniens: Tidligere på dansk herregård.<br />

DKK 50.000<br />

€ 6.700<br />

888 888<br />

889<br />

Et sæt på seks danske Louis XVI stole<br />

af mahogni med tremmeryg, på let<br />

svungne ben. 18. årh.s slutning. (6)<br />

Proveniens: Tidligere i maleren Johannes<br />

Wilhjelms, 1868 - 1938 eje.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

890<br />

Empire bænk af mahogni, rigt prydet<br />

med intarsier i form af klassiske skulpturer,<br />

egeløv og masker. Danmark. Ca.<br />

1810. L. 139. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

252 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

890<br />

892