03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

243 CD<br />

Egill Jacobsen,<br />

f. København 1910, d. sst. 1998<br />

Maskekomposition. Sign. E.J. 12/3, 69.<br />

Tusch og oliekridt på papir. Bladstørrelse<br />

29 x 21. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

244 CD<br />

Egill Jacobsen,<br />

Komposition med figurer. Sign. E.J.<br />

69. Oliekridt og bly på papir. Bladstørrelse<br />

48 x 31,5. DKK 20.000-25.000<br />

€ 2.700-3.400<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

247<br />

245 CD<br />

Egill Jacobsen,<br />

Glad maske. Sign. E.J. Farveblyant på<br />

papir. Bladstørrelse 28,5 x 20,5.<br />

DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

246 CD<br />

Asger Jorn, f. Vejrum 1914, d. Århus 1973<br />

"Jaune-Bleu". Sign. Jorn, 70, 89/90.<br />

Litografi i farver. Bladstørrelse 75 x 55.<br />

Litteratur: Van de Loo nr. 361.<br />

DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

247 CD<br />

Ejler Bille, f. Odder 1910, d. 2004<br />

Amorf komposition. Usigneret. Olie på<br />

lærred. 38 x 52.<br />

Ejler Bille er vel nok den af Cobra-malernere,<br />

der har udvist den største interesse<br />

for detaljens strukturer. Hans værker former<br />

sig ofte som undersøgelse af naturens<br />

underfundige sammenhænge og det<br />

liv, der opstår mellem de organiske former.<br />

DKK 175.000-200.000<br />

€ 23.000-27.000<br />

67