03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

241<br />

240<br />

240 CD<br />

Asger Jorn, f. Vejrum 1914, d. Århus 1973<br />

Komposition. Betegnet "A Gretel"<br />

Egypte. Nouvel A.N. 1962-3. Oliekridt<br />

på papir. 22,7 x 31,1.<br />

Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg.<br />

Registreret på Asger Jorn Museet, Silkeborg.<br />

Tidligere i Paolo Marinottis samling. Givet<br />

i gave nytårsaften 1962-63 i Ægypten<br />

af Asger Jorn til Paolo Marinotti og<br />

dennes hustru. DKK 100.000<br />

€ 13.000<br />

241 CD<br />

"Euclide coincé". Sign. Jorn, 71,<br />

74/100. Radering i farver. Trykt hos Viasat,<br />

Paris. Bladstørrelse 66 x 50.<br />

Litteratur: Van de Loo nr. 392.<br />

Fra serien "Entrée de Secours".<br />

DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

64 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>