03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

747<br />

Kinesisk skænk af rødmalet træ, delvist<br />

prydet med forgyldte udskæringer,<br />

front med fire skuffer og to låger. 19.<br />

årh.s anden halvdel. H. 114. B. 151. D.<br />

41. DKK 10.000-12.000<br />

€ 1.300-1.600<br />

748<br />

Japansk kabinet af poleret elmetræ,<br />

front med fire skuffer og to låger med<br />

greb og beslag af forsølvet metal. 19.-<br />

20. årh. H. 104. B. 107. D. 50.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

749<br />

Japansk pagodereol af poleret træ, rigt<br />

prydet med udskæringer samt indlægninger<br />

af ben, front med større samt<br />

to mindre hylder. 19.-20. årh. H. 200.<br />

B. 110. D. 53. DKK 15.000-20.000<br />

€ 2.000-2.700<br />

750<br />

Japansk pagodeskab af hardwood, rigt<br />

prydet med delvist gennembrudte udskæringer<br />

i form af drager, krigere,<br />

blomster og fugle, front med fem<br />

skuffer, otte låger med trådindlægninger<br />

af sølv og rum med hylder, beslag<br />

af patineret metal. Meiji perioden,<br />

1867-1912. Ca. 1900. H. 237. B. 156.<br />

D. 57.<br />

Proveniens: ØK's hovedkvarter i København.<br />

DKK 75.000<br />

€ 10.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

747 748<br />

750<br />

749<br />

215