03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

116 CD<br />

Johan Neumann,<br />

f. København 1860, d. sst. 1940<br />

Sejl- og motorskibe ud for Helsingør, i<br />

baggrunden Kronborg. Sign. Johan<br />

Neumann 1927. Olie på lærred.<br />

68 x 99. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

117<br />

Holger Lübbers,<br />

f. København 1850, d. sst. 1931<br />

Marine med sejl- og motorskibe. Sign.<br />

H. Lübbers 1921. Olie på lærred.<br />

74 x 108. DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

118<br />

Robert E. Nickerson, 1915<br />

Portræt af Passagerdamper under engelsk<br />

flag med amerikansk topflag.<br />

Sign. R. E. Nickerson. Olie på lærred.<br />

54 x 97. DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

119<br />

William Shayer snr., stil,<br />

f. Southampton 1787 eller 1788, d. Shirley 1879<br />

Kystparti med figurer og både. Betegnet<br />

W. Shayer, 1856. Olie på plade.<br />

22 x 31. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

120<br />

C. F. Sørensen,<br />

f. Besser på Samsø 1818, d. København 1879<br />

Aftenrøde over italiensk kystparti med<br />

figurer og både. Sign. 29. Aug. 1864,<br />

C. F. Sørensen. Olie på lærred. 32 x 47.<br />

Proveniens: ABR auk. 249, 1970, kat. nr.<br />

499. DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

121<br />

Jørgen Roed, f. Ringsted 1808, d. Kbh. 1888<br />

Parti fra Hellebæk Strand med optrukne<br />

både. Sign. monogram Hellebæk<br />

september 1853. Olie på lærred.<br />

34,5 x 49. DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

122<br />

Carl Olsen, f. København 1818, d. sst. 1878<br />

Marine med talrige krigsskibe, hvoraf<br />

ét i brand. Sign. C. Olsen 1864. Olie på<br />

lærred. 42 x 68. DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

120<br />

121<br />

122<br />

33