03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

132<br />

Alfred Ritter von Malheim Friedländer,<br />

f. Wien 1860, d. 1927<br />

Soldater, talrige figurer og heste ved<br />

en teltlejr. Sign. A. Friedländer. Olie på<br />

lærred. 63 x 72. DKK 35.000<br />

€ 4.700<br />

133<br />

Jean-Etienne Liotard, kopi efter, ca. 1900<br />

"Das Schokolade Mädchen". Utydeligt<br />

sign. Olie på lærred. 90 x 64.<br />

Originalen er udført i pastel på papir og<br />

findes på Gemäldegalerie Dresden.<br />

DKK 30.000-40.000<br />

€ 4.000-5.400<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

136<br />

135<br />

134<br />

Constantin Hansen,<br />

f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880<br />

Kvindeportræt efter Sebastiano del<br />

Piambo. Sign. CH. Olie på plade.<br />

40 x 32. DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

135<br />

Ubekendt maler, 18.-19. årh.<br />

En smykket Maria med Jesusbarnet.<br />

Usigneret. Olie på kobber. 42 x 35.<br />

DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

136<br />

Ubekendt maler, 17.-18. årh.<br />

Salomon med Johannes Døberens hoved.<br />

Betegnet Martinus Antonius Salla?<br />

Olie på lærred. 141 x 101.<br />

DKK 75.000<br />

€ 10.000<br />

39