03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

175<br />

Eduard Henri Théophile Pingret,<br />

f. Saint-Quentin 1788, d. sst. 1875<br />

Kvinde i landskab. Sign. Ed. Pingret.<br />

Olie på lærred. 40 x 32. DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

176 CD<br />

Guiseppe Rivaroli, f. 1885, d. 1943<br />

Karnevalsoptog. Sign. G. Rivaroli,<br />

1916, Rom. Olie på lærred. 49 x 62.<br />

DKK 20.000-25.000<br />

€ 2.700-3.400<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

173 174<br />

175<br />

176 177<br />

177 CD<br />

DKK 20.000-25.000<br />

€ 2.700-3.400<br />

178<br />

Konrad Alexander Müller-Kurzwelly,<br />

f. Chemnitz 1855, d. Berlin 1914<br />

“Flacher strand”. Strandparti med fugle<br />

fra den tyske ø Vilm. Sign. Müller-Kurzwelly<br />

samt monogram Vilm 92. Olie<br />

på plade. 29 x 44.<br />

Afbildet side 48 DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

179<br />

Victor Dupré, f. Limoges 1816, d. Paris 1879<br />

Udsigt over landskab med gårdhuse og<br />

græssende dyr. Sign. V. Dupre samt<br />

betegnet på etiket på bagsiden Léon<br />

Victor Dupré. Olie på plade. 22,5 x 41.<br />

Afbildet side 48 DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

180<br />

Jules Massé, f. 1825, d. 1899<br />

"Le Marne, le soir". Sign. J. Massé<br />

samt betegnet med etiket på bagsiden.<br />

Olie på lærred. 46 x 55.<br />

€ 1.300<br />

47