03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

102 CD<br />

Joaquín Mir Y Trinxet,<br />

f. Barcelona 1873, d. Lá Geltrú 1940<br />

"Ved en bondegård". Sign. Obsequio<br />

Mir Tarragona. Olie på karton. 43 x 33.<br />

Joaquin Mir regnes for måske den største<br />

landskabsmaler i Catalonien fra begyndelsen<br />

af det 20. årh. Uddannet på La<br />

Lonja under Graner og Caba. Joaquin Mir<br />

er bl.a. repræsenteret på det Nationale<br />

Museum i Catalonien, Prado og Thyssen i<br />

Madrid samt på flere museer verden over.<br />

DKK 50.000<br />

€ 6.700<br />

102<br />

103<br />

Enrique Jaraba Jiménez,<br />

f. Málaga 1876, d. 1926<br />

En muchacho ordner sin herres ridestøvler,<br />

scene fra en spansk patio. Sign.<br />

E. Jaraba Jimenez, Grenada 97. Olie på<br />

lærred. 37 x 52. DKK 40.000<br />

€ 5.400<br />

104<br />

Ubekendt maler, 19. årh.<br />

Kvinde med vandkrukke ved italiensk<br />

bjerglandsby. Sign. monogram PL<br />

1866? Olie på lærred. 57 x 82.<br />

DKK 75.000<br />

€ 10.000<br />

26 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>