NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />
711<br />
714 715<br />
711<br />
Et par bordlamper af bøhmisk krystal,<br />
montering af bronze og messing. Ca.<br />
1900. H. 46. (2) DKK 12.000<br />
€ 1.600<br />
712<br />
Prydvase af rødbroget marmor, montering<br />
af forgyldt bronze, støbt med maskeroner<br />
og ranker, lågknop i form af<br />
agern. Rusland eller Frankrig. 19. årh.<br />
H. 32. DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
712<br />
713<br />
Victor Paillard, f. 1805, d. Paris 1886<br />
Et par prydkander af patineret bronze,<br />
støbt med masker og bladværk, greb i<br />
form af bevinget kvinde, fodstykke af<br />
rødbroget marmor. Sign. Victor Paillard.<br />
Frankrig. 19. årh.s slutning. H.<br />
68. (2)<br />
Litteratur: Pierre Kjellberg "Les bronzes<br />
du XIX siècle. Dictionnaire des sculpteurs",<br />
s. 662. Victor Paillard var en anerkendt<br />
bronzestøber i sin samtid og arbejdede<br />
for en række af datidens kunstnere.<br />
Som ung ankommer Paillard til Paris,<br />
hvor han uddanner sig til bronzestøber<br />
på Denières værksted, men åbner omkring<br />
1835 eget støberi. Her skaber han<br />
egne bronzer i form af engle, dyr, børn og<br />
elskende par. Et af hans hovedværker befinder<br />
sig i kirken Saint-Thomas-d'Aquin,<br />
hvortil han har tegnet og støbt et sidebord<br />
til alteret. DKK 30.000<br />
€ 4.000<br />
714<br />
Ubekendt kunstner, Ca. 1900<br />
Ung kvinde der går over åen efter vand.<br />
Usigneret. Bordlampe/skulptur af patineret<br />
bronze. H. 80. DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
715<br />
Klassisk oval prydvase af gråbroget<br />
marmor på rektangulær base. Initialerne<br />
A. B. 19. årh. H. 32. L. 48. B. 35.<br />
DKK 20.000<br />
€ 2.700<br />
716<br />
Ubekendt kunstner, 19. årh.<br />
To drengebørn der leger med en fuglerede.<br />
Usigneret. Figurgruppe af patineret<br />
bronze. H. 25. DKK 8.000-10.000<br />
€ 1.100-1.300<br />
208 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />
713<br />
716