03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

711<br />

714 715<br />

711<br />

Et par bordlamper af bøhmisk krystal,<br />

montering af bronze og messing. Ca.<br />

1900. H. 46. (2) DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

712<br />

Prydvase af rødbroget marmor, montering<br />

af forgyldt bronze, støbt med maskeroner<br />

og ranker, lågknop i form af<br />

agern. Rusland eller Frankrig. 19. årh.<br />

H. 32. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

712<br />

713<br />

Victor Paillard, f. 1805, d. Paris 1886<br />

Et par prydkander af patineret bronze,<br />

støbt med masker og bladværk, greb i<br />

form af bevinget kvinde, fodstykke af<br />

rødbroget marmor. Sign. Victor Paillard.<br />

Frankrig. 19. årh.s slutning. H.<br />

68. (2)<br />

Litteratur: Pierre Kjellberg "Les bronzes<br />

du XIX siècle. Dictionnaire des sculpteurs",<br />

s. 662. Victor Paillard var en anerkendt<br />

bronzestøber i sin samtid og arbejdede<br />

for en række af datidens kunstnere.<br />

Som ung ankommer Paillard til Paris,<br />

hvor han uddanner sig til bronzestøber<br />

på Denières værksted, men åbner omkring<br />

1835 eget støberi. Her skaber han<br />

egne bronzer i form af engle, dyr, børn og<br />

elskende par. Et af hans hovedværker befinder<br />

sig i kirken Saint-Thomas-d'Aquin,<br />

hvortil han har tegnet og støbt et sidebord<br />

til alteret. DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

714<br />

Ubekendt kunstner, Ca. 1900<br />

Ung kvinde der går over åen efter vand.<br />

Usigneret. Bordlampe/skulptur af patineret<br />

bronze. H. 80. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

715<br />

Klassisk oval prydvase af gråbroget<br />

marmor på rektangulær base. Initialerne<br />

A. B. 19. årh. H. 32. L. 48. B. 35.<br />

DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

716<br />

Ubekendt kunstner, 19. årh.<br />

To drengebørn der leger med en fuglerede.<br />

Usigneret. Figurgruppe af patineret<br />

bronze. H. 25. DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

208 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

713<br />

716