03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

870<br />

872<br />

870<br />

Prismelysekrone med stel af messing,<br />

prydet med beslag af forgyldt bronze,<br />

seks lysarme og syv indvendige lysholdere<br />

til el. Empireform. 19. årh. H. 85.<br />

Diam. 66. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

871<br />

tre indvendige lysarme. 19. årh. H. 70.<br />

Diam. 40. DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

872<br />

Dansk Louis XVI prismelysekrone med<br />

stel af messing, fire lysarme. 18. årh.<br />

H. 80. Diam. 63. DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

246 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

871