03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

74<br />

74 CD<br />

Abbey Altson, f. 1864, d. 1949<br />

Ung kvinde i lette gevandter ved et<br />

badebassin. Sign. Abbey Altson 1932.<br />

Olie på lærred. 92 x 71.<br />

Proveniens: Hidrørende fra en dansk herregård.<br />

DKK 30.000-40.000<br />

€ 4.000-5.400<br />

75 CD<br />

To unge kvinder siddende på en marmorbænk.<br />

Usigneret. Olie på lærred.<br />

76 x 63.<br />

DKK 30.000-40.000<br />

€ 4.000-5.400<br />

10 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

75