03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

751<br />

Ubekendt japansk kunstner, 19. årh.<br />

Et par kinesiske aneportrætter af mandarin<br />

kvinde og mand i farver og guld.<br />

Usignerede. Gouache på papir. Lysmål<br />

98 x 58. (2) DKK 8.000<br />

€ 1.100<br />

752<br />

140 x 75. (2) DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

753<br />

Kinesisk himmelseng af rødlakeret og<br />

guldstafferet træ, gennembrudt galleri,<br />

udskåret med dyr, bladværk og personscenerier.<br />

19. årh.s slutning. H. 232. B.<br />

246. D. 150. DKK 30.000-40.000<br />

€ 4.000-5.400<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

754 754 754<br />

754<br />

754<br />

Ubekendt japansk kunstner<br />

Erotiske scenerier. Usignerede. Fem akvareller.<br />

18 x 30, 18 x 25, 17 x 28, 17 x 26<br />

og 25 x 19. (5) DKK 10.000-12.000<br />

€ 1.300-1.600<br />

754<br />

755 755<br />

755<br />

Usignerede. Gouache, på papir. 198 x<br />

101. (2) DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

217